Pokrzywa zwyczajna

(Urtica dioica)

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) to roślina zielna o ząbkowanych liściach, pokrytych drobnymi włoskami, które mogą wywoływać uczucie swędzenia po kontakcie. Charakterystyczna dla niej jest także sztywna łodyga oraz kłujące włoski. Kwiaty pokrzywy są drobne, zebrane w kłosy.

Roślina ta jest rozpowszechniona na terenach umiarkowanego klimatu, a w Polsce spotykana jest na różnych obszarach, zwłaszcza na terenach podgórskich i górskich. Pokrzywa zwyczajna jest rośliną wieloletnią i posiada zdolność do rozmnażania zarówno za pomocą nasion, jak i przez rozrost kłącza. Pokrzywa jest rośliną, która jest znana z szerokiego zakresu zastosowań, zarówno w medycynie ludowej, jak i kuchni ziołowej.

mocne kości, włosy i paznokcie

Pokrzywa zwyczajna – właściwości

Pokrzywa zwyczajna posiada liczne właściwości zdrowotne, głównie dzięki bogactwu witamin (A, C, K) i minerałów (żelazo, wapń, magnez). Jej liście wykazują działanie oczyszczające, co może wspomagać proces detoksykacji organizmu. Pokrzywa zawiera flawonoidy i kwasy organiczne, które działają przeciwutleniająco, pomagając w ochronie komórek przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. W tradycyjnej medycynie ludowej pokrzywę stosuje się również w celu wsparcia układu odpornościowego ze względu na jej potencjał stymulacji procesów obronnych organizmu. Ze względu na obecność substancji antybakteryjnych, pokrzywa może być używana w leczeniu drobnych skórnych infekcji czy ran, zarówno w formie naparów, jak i ekstraktów ziołowych.

Picie pokrzywy zwyczajnej – efekty

Pokrzywa jest znana z wielu zastosowań, zarówno w medycynie ludowej, jak i w kuchni. Ekstrakty ziołowe z pokrzywy są bogatym źródłem witamin i minerałów. Zioło pokrzywy także wykorzystywane jest do przygotowywania herbaty czy potraw. W medycynie ludowej przypisuje się jej różne właściwości, m.in. oczyszczające, moczopędne i wzmacniające organizm.

 Na co pomaga pokrzywa zwyczajna?

Pokrzywa może przynieść liczne korzyści dla włosów, skóry i paznokci ze względu na swoje bogactwo składników odżywczych. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, co może pomóc w łagodzeniu podrażnień skóry. Substancje zawarte w pokrzywie, takie jak witaminy A i C, żelazo, krzem, siarka i antyoksydanty, mogą wspomagać wzmacnianie struktury włosów oraz zdrowy rozwój mieszków włosowych. Kwas tłuszczowy zawarty w pokrzywie pomaga w utrzymaniu nawilżenia skóry, co korzystnie wpływa na kondycję skóry i paznokci. Ekstrakty z zioła pokrzywy to niezastąpiony dodatek do suplementów diety. Dlatego też ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej znajdziesz w wielu naszych produktach.

Sprawdź produkty z Pokrzywą zwyczajną

 • Kolagen STAWY

  119.00 
 • LATAJĄCA NIMFA – Zioła na odchudzanie

  89.00 
 • Kollagen VEGE

  99.00 
 • Promocja!

  Kolagen STAWY x3

  332.00 
 • Kolagen SPORT

  119.00 
 • Promocja!

  Kolagen STRONG x3

  332.00 
 • Bestseller!

  Kolagen STRONG

  119.00 
 • Kolagen ONA

  99.00 
 • Promocja!

  Kollagen VEGE x3

  272.00 
 • NIEZŁOMNY KRĘGARZ – Zioła na kręgosłup

  89.00 
 • Promocja!

  Kolagen ONA + SPORT

  199.00 

Poczytaj też o: