Ostryż długi – Kurkuma
(Curcuma longa)
Ostryż długi (Curcuma longa) zwany też kurkumą to wieloletnia roślina zielna z rodziny imbirowatych, pochodząca z południowo-wschodniej Azji. Roślina ta osiąga wysokość od 1 do 1,5 metra i ma charakterystyczne szerokie liście o jasnozielonym kolorze, które mogą dorastać do 70-90 cm długości. Łodyga kurkumy jest kłączem, czyli podziemnym, bulwiastym pędem, który jest najcenniejszą częścią rośliny ze względu na swoje właściwości lecznicze i kulinarne. Kłącze kurkumy ma grubość około 2-4 cm, jest jasnożółte do pomarańczowego wewnątrz. Kwiaty kurkumy są małe, zebrane w stożkowate kwiatostany, wyrastające bezpośrednio z kłącza i mają biało-różowy kolor. Owoce kurkumy są niepozorne i mają postać suchych torebek.
Kurkuma jest uprawiana głównie dla swoich kłączy, które po wysuszeniu i sproszkowaniu służą jako przyprawa oraz surowiec do produkcji suplementów diety, ekstraktów roślinnych i leków. Roślina ta preferuje ciepły, wilgotny klimat i żyzne, dobrze przepuszczalne gleby.
poprawia funkcje mózgu, stymuluje układ immunologiczny
Ostryż długi – Kurkuma – właściwości
Ekstrakt z kurkumy (Curcuma longa) jest ceniona nie tylko jako przyprawa, ale także ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne. Kurkumina, główny aktywny składnik kurkumy, wykazuje potężne właściwości przeciwzapalne. Pomaga zmniejszać stany zapalne w organizmie, co jest korzystne w leczeniu chorób zapalnych takich jak artretyzm i choroby autoimmunologiczne. Roślina wspomaga produkcję żółci, co korzystnie wpływa na trawienie tłuszczów. Ekstrakty z kurkumy wykazują właściwości detoksykacyjne, które wspierają funkcje oczyszczające wątroby i pomagają w jej regeneracji. Kurkumina może poprawiać funkcje poznawcze i zmniejszać ryzyko chorób neurodegeneracyjnych poprzez zwiększanie poziomu neurotroficznych czynników pochodzenia mózgowego (BDNF).
Przyjmowanie ekstraktów z kurkumy – efekty
Zalecana dawka kurkuminy może się różnić w zależności od celu stosowania. Typowo dawka wynosi od 500 mg do 2000 mg dziennie, w zależności od intensywności potrzeb leczniczych lub profilaktycznych. Kurkumina ma słabą biodostępność, co oznacza, że często stosuje się ją w formie specjalnie opracowanych ekstraktów, które poprawiają jej wchłanialność. Ekstrakty mogą zawierać dodatki, takie jak piperyna aktywny składnik ekstraktu z pieprzu, które zwiększają biodostępność kurkuminy. Regularne przyjmowanie ekstraktów z kurkumy może pomóc w redukcji stanów zapalnych, wspieraniu zdrowia stawów, poprawie zdrowia serca, poprawie funkcji mózgu, wspieraniu zdrowia wątroby oraz zapobieganiu i wspomaganiu leczenia raka. Kurkuma jest również stosowana tradycyjnie w medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej jako środek na wiele dolegliwości, a jej stosowanie może przynosić korzyści zdrowotne w różnych aspektach życia.
Na co pomaga kurkuma?
Ostryż długi (Curcuma longa) pomaga w wielu aspektach zdrowotnych dzięki swoim silnym właściwościom przeciwzapalnym, przeciwutleniającym, przeciwbakteryjnym i przeciwnowotworowym. Regularne spożywanie kurkumy, zarówno w postaci przyprawy, jak i suplementów diety, może przynieść liczne korzyści zdrowotne. Oto niektóre z nich: Redukcja stanów zapalnych, poprawa funkcji mózgu, działanie przeciwnowotworowe, wspomaganie odchudzania, wsparcie zdrowia wątroby, zdrowie skóry i poprawa zdrowia trawiennego. Odpowiednio przygotowane ekstrakty z kłącza kurkumy to idealny dodatek do suplementów diety. Dlatego też ekstrakt ten znajdziesz w wielu naszych produktach.